Mieszkanie czy też dom dla rodziny to wybór na lata. Wybór właściwego mieszkania to zdecydowanie jedna z ważniejszych rzeczy w naszym życiu, dobrze wybrane odwdzięczy się po stokroć, zaś źle będzie stanowić element złych emocji w naszym życiu. Dobrze wybrane mieszkanie, to takie z którego mamy wszędzie blisko, które będzie się kurczyło bądź powiększało w zależności od naszych potrzeb, i wreszcie to takie mieszkanie, do którego będzie się chciało wracać.

Bezpieczeństwo

Mieszkanie, dom to miejsce gdzie wracamy po dniu zajęć i obowiązków, to przestrzeń gdzie czujemy się bezpiecznie, do której zawsze możemy wrócić. Zakładając rodzinę musimy myśleć również o bezpieczeństwie naszych dzieci, już na etapie planowania warto sobie odpowiedzieć na pytania
– Czy okolica jest bezpieczna?
– Czy znam ludzi mieszkających w okolicy?
– Czy ludzie z okolicy posiadają dzieci, jacy ludzie mieszkają w okolicy?
– Czy w pobliżu istniejąc bezpieczne place zabaw, ścieżki rowerowe?
– Czy wieczorami bądź późną porą nie będziemy bali się wracać do domu?
– Czy na osiedlu istnieje klub mieszkańca, oferujący rozrywkę dla dzieci?

Odpowiedź na te z pozoru proste pytania pozwoli lepiej się przyjrzeć poszukiwanej inwestycji

Dostępność do usług

Coraz częściej na osiedlach mieszkaniowych tworzą się małe punkty usługowe np. kosmetyczka, fryzjer, sklep spożywczy, piekarnia. Równie często są tworzone przedszkola, żłobki, centra medyczne czy siłownie i kluby fitness. Istnienie takich punktów zdecydowanie należy zaliczyć do zalet, oczywiście ich brak nie powinien skreślać danego mieszkania czy osiedla, raczej stanowią przyjemny dodatek. Korzystanie z usług takich punktów też, z pewnością pozwoli lepiej poznać mieszkańców.

Życie na osiedlu

Choć to coraz rzadziej spotykane, istnieją nadal osiedla w których mieszkańcy się znają i sobie pomagają. Zdarza się, że np. znajomy sąsiad podleje kwiatki i przypilnuje mieszkania pod naszą nieobecność albo podwiezie nasze dziecko do przedszkola bo i tak jedzie odwieźć tam swoją pociechę. Przed wyborem mieszkania warto poszukać informacji w internecie, może istnieją jakieś grupy lokalne na Facebooku, bądź klub mieszkańca. Warto również poświecić chwilę z naszego życia i pospacerować o różnych porach na danym osiedlu, czasem są rzeczy które możemy zauważyć po prostu uważnie obserwując.
Lokalizacja

Coraz więcej czasu spędzamy w samochodzie, codzienne dojazdy do pracy, z dzieckiem do szkoły, przedszkola, na korepetycje zabierają nam cenny czas. Podczas wyboru mieszkania warto zastanowić się nad lokalizacją domu bądź mieszkania.
– Ile czasu zajmuje dotarcie na przystanek i dojazd np. do naszej pracy?
– Czy w okolicy są drogi gminne czy może duży węzeł komunikacyjny?
– Jak szybko jesteśmy w stanie dotrzeć do miejsc codziennie odwiedzanych?
– Czy w okolicy są parki, ścieżki rowerowe? Miejsca gdzie aktywnie możemy spędzić czas.
– Czy w okolicy jest szkoła, przedszkole, basen czy inne miejsce gdzie będzie uczęszczać nasze dziecko?
– Czy w okolicy znajdziemy miejsce do zaparkowania bądź garaż do wykupienia?

Układ mieszkania

Planując inwestycję na lata warto wybrać mieszkanie które będziemy mogli łatwo zaaranżować ale też szybko zmienić jego układ. Nie zawsze duże mieszkanie jest funkcjonalne i nie z każdego mieszkania jesteśmy w stanie uzyskać zamierzony efekt. Warto myśleć o przyszłości już na etapie planowania mieszkania, czasem warto zmienić po prostu nieruchomość lecz to już ostateczność i niestety nie wykonalna dla każdego. Zastanówmy się wcześniej ile pokoi będziemy potrzebować, zaplanujmy to, że dzieci tylko na początku będą chciały mieszkać razem a potem konieczny będzie oddzielny pokój dla każdego z nich. Jeśli mamy dużą rodzinę i lubimy biesiadowanie przy stole, to zdecydujmy się na salon, gdzie będziemy mogli wstawić duży stół jadalny z krzesłami. Jeśli mieszkanie posiada duży korytarz, to czy jesteśmy w stanie go zagospodarować, czy pozostanie to po prostu nieużyta, konieczna przestrzeń.

Wybierając mieszkanie na lata, ciąży na nas odpowiedzialność. Zarówno majątkowa jak i odpowiedzialność za bezpieczeństwo i wygodę naszej rodziny. Jeżeli mieszkanie będzie dobrze wybrane, to przyzwyczaimy się do panującego standardu, nie pomyślimy, że mogłoby być inaczej. Jeśli zaś wybierzemy źle, będziemy mieli poczucie winy wynikające z naszego złego wyboru.

Artykuł został opracowany przez Panią Magdalenę ZębalaSpecjalistkę ds. pozyskiwania nieruchomości. Agencja Nieruchomości Bracia Sadurscy Oddział BS2 Czarnowiejska.