Dom dla rodziny. Budować czy kupić?

Legenda mówi, że prawdziwy mężczyzna powinien wybudować dom, zasadzić drzewo i spłodzić syna. W dzisiejszych czasach należy podejść do tego z odpowiednim dystansem, skąd przekonanie, że istnieje jakieś uniwersalna droga do bycia prawdziwym mężczyzną? I wreszcie, gdyby to była prawda, to skąd wzięłoby się powiedzenie „córeczka tatusia”.

Nie mniej jednak, posiadanie własnego domu to wielka wartość, wielka również radość, największa po wyprowadzce z bloku.. Jednak, sam etap budowy i wykańczania go, skutecznie przysłania tą radość. W dzisiejszych czasach można już kupić gotowy dom z rynku wtórnego. Kiedy lepiej kupić, a kiedy wybudować?

Eksperci szacują, że budowa domu pochłania ok. 2,5-3 tys. zł za metr kwadratowy. Koszt ten nie uwzględnia zakupu działki pod budowę, której koszt może się przecież znacznie różnić w zależności od wybranej lokalizacji. Podczas szukania odpowiedniej działki, dowiadujemy się takich rzeczy, że miejscowość w której mieszkamy całe życie jest uzdrowiskowa, a działka leżąca na skraju góry o którą nikt nie dba, ma status widokowej.. przynajmniej w ocenie właściciela.

Nietrudno zgadnąć, że zakup gotowej nieruchomości musi kosztować więcej – w tym przypadku płaci się także za to, że ktoś inny wcześniej ten dom zbudował i wykończył. Poza wydatkami typu materiały, wynagrodzenie różnych ekip budowlanych i wykończeniowych, pozwoleń i innych, dochodzi zarobek tego kto to wszystko koordynował.

Kiedy warto kupić dom?

Koszt kupna gotowego domu są rzeczywiście wyższe, ale to rozwiązanie również jest atrakcyjne, pod warunkiem, że cena nie jest jedynym wyznacznikiem. Przede wszystkim oszczędzamy swój czas i swoje nerwy. Nie musimy czekać miesiącami na zakończenie prac budowlanych, uzyskanie pozwoleń i kompletowanie i koordynowanie ekip budowlanych czy wykończeniowych. W domu z ryku wtórnego wystarczy najczęściej zrobić drobny remont, odświeżyć wnętrze i urządzić je po swojemu. Jest to świetna opcja, gdy zdajemy sobie sprawę z czekającej nas ilości spraw i obowiązków a mamy środki na to, aby tego uniknąć. Domów na rynku wtórnym szukają też wszyscy niezwykle zajęci, np. obowiązkami zawodowymi ludzie. Budowa domu – nawet jeśli zlecona w całości profesjonalistom – wymaga stałej kontroli ze strony właściciela. Poza ciągłymi kontaktami i telefonami w najróżniejszych sprawach, konieczne jest również uzupełnianie dokumentacji i przekazywanie jej do właściwych urzędów. Kupując gotowy dom możemy zapomnieć o takich obowiązkach.

Kiedy lepiej budować?

Kiedy jesteś indywidualistą, zamierzasz zastosować niecodzienne rozwiązania, masz dużo czasu sił i energii lub lubisz mieć zrobione „po swojemu”. Własnoręcznie wybudowany dom, na pewno napawa dumą, jego poszczególne etapy cieszą i dają radość życiu. Wdrożenie się w budowę, poznanie nowych technik, rozwiązań, pozwoli przełamać codzienną rutynę i dodać emocji naszemu życiu, oczywiście nie tylko tych miłych i przyjemnych, te mniej przyjemnie również się zdarzają. Również świeży ogląd sytuacji, pozwala uniknąć pewnych błędów powtarzanych od lat przez ekipy budowlane. Fakt, że budujemy sami dla siebie, da gwarancję świetnej jakości i kontroli nad całym etapem budowy.

Podsumowanie.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Każdy z nas musi podjąć samodzielnie decyzję, dobrą dla niego. Warto się również nie zamykać na dane rozwiązanie i mieć otwarty umysł. Czasem lepiej wydać trochę więcej pieniędzy i cieszyć się kawą na tarasie już teraz jak i czasem lepiej samemu zakasać rękawy do pracy, żeby mieć satysfakcję, że sami postawiliśmy dom dla naszej rodziny.