Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?

Sprzedaż mieszkania to transakcja, do której należy się porządnie przygotować i przemyśleć. Na wiele czynników nie mamy wpływu, jak np. widok z okna, wygląd klatki wejściowej, ilość miejsc parkingowych. To jednak samo mieszkanie możemy skutecznie przygotować do sprzedaży. Na rynku działają specjalistyczne firmy od tzw. home stagingu, które przygotowują lokale do sprzedaży jednak potrafią pobierać sporą marżę a wiele czynności jesteśmy wykonać samodzielnie. Dowiedz się jak je przygotować, aby lokal prezentował się atrakcyjnie i pamiętaj, że kupujący potrafią być naprawdę wymagający.

Jakie są oczekiwania klientów?

Osoby inwestujące w lokale mieszkalne mają coraz większe oczekiwania. Rynek mieszkań w Polsce jest bardzo chłonny, lecz z wraz z nim oczekiwania rosną. Klienci są bardzo uważni i biorą pod uwagę każdy szczegół. Inne są strategie kuszenia klientów dla nieruchomości pierwotnych a wtórnych. Jednak jedną z głównych ale też wspólnych zasad jest ta która mówi o eksponowaniu plusów i zalet danego mieszkania. Dla mieszkań z rynku pierwotnego będzie to niewątpliwy atut, że wszelkie instalacje, wykończenia, meble są nowe, zaś w przypadku nieruchomości z rynku wtórego, najczęstszą zaletą jest jej położenie, lokalizacja a także często atrakcyjna cena.

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży – wskazówki

Po pierwsze – porządek. Mowa tutaj o generalnym porządku, odkurzanie, mycie, ścieranie kurzu ale też wyrzucenie wszystkich niepotrzebnych rzeczy w tym mebli. W mieszkaniu należy pozostawić tylko te meble które zostaną przekazane nowym właścicielom, usuwamy wszelkie rzeczy prywatne, pamiątki, ozdoby. Dobrym pomysłem jest umycie okien, framug, parapetów, balkonu, ściągnięcie ciężkich zasłon. Atrakcyjna jest czysta, jasna przestrzeń do zaaranżowania i tylko taką pokazujemy ją nabywcy. Brudne ściany z pewnością działają na obniżenie ceny lokalu.

Po drugie – usunięcie usterek. Nic tak nie odstrasza kupujących jak nieznane usterki i piętrzące się z nimi problemy. Zadbaj o wyeliminowanie drobnych usterek, które działają na niekorzyść sprzedawanego mieszkania, czasem koszt specjalisty to kilkadziesiąt złotych a negocjacje cenowe dla mieszkania oscylują w tysiącach złotych. Mieszkanie które posiada jakieś defekty z góry dostaje łatkę mieszkania zaniedbanego, najczęściej u nabywcy zapala się lampka ostrzegawcza mówiąca „skoro właściciel mieszkał w tym mieszkaniu i oszczędzał pieniędzy na usuwanie usterek, to co jeszcze może mnie tutaj czekać.” Mimo, że czasem usterki są faktycznie błache to stanowią argument do obniżenia ceny.

Po trzecie – drobny remont. Drobny, gdyż ważne aby nie inwestować dodatkowo w mieszkanie, lecz tylko podnieść jego wartość. Takim zabiegiem będzie malowanie ścian, odświeżenie fug, regeneracja listew przy panelowych. Można również pokusić się o nowe dodatki dla mieszkania, takie jak zakup nowej wycieraczki wejściowej, nowego kompletu pościeli czy pokrowców na kanapę. Należy pamiętać, aby nie kierować się tylko swoim specyficznym gustem, lecz wybierać rozważnie, coś co spodoba się ogółowi i wywołuje pozytywne, emocje.

Co przedstawić w ogłoszeniu

Ogłoszenie powinno zawierać fotografie przedstawiające nieruchomość. Stan rzeczywisty nie powinien różnić się od zdjęć, jednak ważne aby pokazać zalety danego mieszkania. Zdjęcia powinny być estetyczne, atrakcyjne, obejmować każde pomieszczenie. Przed wykonaniem zdjęć, nie zapomnij o powyższych radach, gdyż inaczej wygląda mieszkanie czyste od brudnego. Do zdjęcia zamknij wszystkie szafki, półki, opróżnij suszarkę na naczynia, ukryj pranie. Na stole w salonie możesz postawić wazon z kwiatami, aby podkreślić dbałość o szczegóły. Jeśli widok z okna nie jest atrakcyjny – nie musisz go uwieczniać. Zdjęcie ma zachęcać potencjalnego nabywcę i ma dużo większą moc niż treść.

Ostatnim krokiem, to Ty oraz Twój wizerunek, swoją postawą musisz wzbudzić zaufanie, że niczego nie ukrywasz a umowa z Tobą nie przyniesie żadnych negatywnych skutków dla kupującego.